İş Elbisesi
01.12.2020

İş Elbisesi

İş elbisesi,  çalışma alanlarında iş yerlerinde çalışanların giydiği elbisedir. İş elbiseleri çeşitli sanayi kollarında,  ticaret ve sağlık sektörlerinde öncelikle çalışan sağlığını korumak, güvenliği ağlamak ve kurumsal bir kimlik kazandırmak amacıyla kullanılmaktadır. 

Çalışma alanlarında iş elbiselerinin kullanılma sebebi olarak ön plana çıkan en önemli neden günlük giydiğimiz giysilerin bizi dışardan gelecek zararlara karşı koruyamıyor olmasıdır.

İş güvenliği açısından ö nedenini aslında şöyle açıklayabiliriz. Günlük olarak kullandığımız elbiseler bizleri gelebilecek zararlara karşı koruyamamaktadır. Bunun sebebi ise korumak için üretilmemiş olmalarıdır. Fakat iş elbiseleri tamamen çalışanlar adına tasarlanmış ve çalışma ortamına göre çalışanları koruyacak elbiselerdir. İş elbisesi olarak tasarlanan kıyafetlerin birçok çeşidi vardır. Kullanacak sektöre ve iş alanlarına göre farklı özellikler ve koruma özelliklerine sahiptir. Bu iş kıyafetlerin hepsi farklı olmasına rağmen iş elbisesi olarak adlandırılmaktadır. 
İş elbiselerinin temelde amacı çalışanları dışardan gelebilecek zararlara karşı koruyabilmek insanların güvenliğini sağlayabilmektir. İş elbiseleri temelde güvenlik amacı ile üretilse de üreticiler tarafından tasarımsal olarak günümüz modasına uygun olarak tasarlanmakta çalışan insanların kullanırken rahatlığı ve estetiğinde göz ardı edilmemektedir. Çünkü çalıştığı süre boyunca bu elbiseyi giyecek olan çalışanların iş elbisesi içinde kendilerini kötü hissetmemeleri ve bu kıyafetle üzerinde iken de rahatça çalışabilmesinin sağlanmasıdır. 

İş elbiseleri üretilirken işçinin güvenliği kadar kullanacağı kıyafetin ergonomik olmasına gerekmektedir. Kullanım alanına göre çalışan kişinin giyeceği iş elbisesi üzerinde çeşitli özellikler ve işini kolaylaştıracak unsurlar bulunmalıdır. Mesela iş elbiselerinde özellikle cepler oldukça büyük cepler yapılmaktadır. Bunun nedeni çalışan kişinin eşyalarını ya da çalışma aletlerini kolayca sığdırabileceği geniş bir kullanım alanı yaratmaktır. 

Her İşçi, her çalışan iş yerinde bir işle uğraşırken kendisini güvende ve korunuyor olarak hissetmektir. İş elbiselerinin birinci görevi işçiye ve çalışana kendini korunuyor ve güvende hissettirmektir. Özellikle madenlerde, karanlık ve ışık almayan alanlarda çalışan işçiler bulundukları ortam gereği kendilerini tedirgin ve gergin hissedebilirler. Bu da onların çalışmasına olumsuz etki yaratır. Bu nedenle bu tür iş yerlerinde kullanılan iş elbiselerinde elbiselerin de reflektörler bulunmaktadır. Bu reflektörler karanlık ve sisli ortamlarda çalışanların rahatlıkla görünmesini sağlar. Böylece çalışanlar kendilerini daha güvende ve yalnız hissetmezler. İş elbiselerinin bir diğer önemli özelliği de dayanıklı ve sağlam olmaları gerektiğidir. Uzun süre beşikli alanlarda, birçok darbe, kimyasal, ya da sürtünme aşınmaya ile karşı karşıya olacak olan iş elbiselerinin dayanıklı olması ayrıca güvenlikli olmasının da bir kanıtıdır diyebiliriz. O nedenle satın alınan iş elbiselerinde özellikle uzun ömürlü olması özelliğine bakılmalıdır. İş elbiselerini nereden aldığınız büyük önem taşımaktadır.

Paylaş: